Skip to main content Skip to navigation

Awards

Program Contact: Abby Brandt, 4-H Program Manager
509-773-5817 • abbyb@klickitatcounty.org

Congratulations to all of our 4-H Members & Volunteers!

2019 Klickitat County 4-H Award Recipients

Danforth I Dare You Award Mariah Morris

Pomona Cup Award Micaela Gutierrez

Elks Leadership Award  Callen Clark       Seraphina Clark     Alyssa Simmons

Primary Achievement   Nate Clark   &   Ethan DeHart

Quarter Moon Ranch Junior Achievement Award
Mason Miller  &     Taryn Miller

Spring Creek Ag & Machinery   Nate Clark   &   Ethan DeHart

Chisholm Surveying Junior Achievement Award Hadlee Beierle

Pioneer Surveying-Large Animal Jocelyn Fahlenkamp

Grace and Wallace Davis Memorial Award Rose Clark

Ray E Miller Award Ella Hartford

Nina L Miller Award Mason Miller

Small Animal Award Seraphina Clark

J Double Bar Moving Forward Award Micaela Gutierrez

4-H Spirit Award Micaela Gutierrez

The Power of Youth Award  Alyssa Simmons

Eagles 4-H Award

Eva Clark    Rose Clark    Seraphina Clark    Ana Clark     Alyssa Simmons

 

Outstanding Youth Award   Micaela Gutierrez

 

Friend of 4-H

Terry Arnold

Quarter Moon Ranch-Harry and Chris Miller

 

2019 Klickitat County 4-H Leader of the Year    GeGe Villalobos

 

GOLD CERTIFICATE RECORD BOOKS

Juniors    Joclyn Fahlenkamp

Intermediate    Aspen Balodis

Senior   Michaela Gutierrez               Blaise Clark                 Mariah Morris


Silver Certificate Record Books

Junior     Hadlee Beierle                      Maggie Gutierrez

Intermediate   Callen Clark                          Berett Kruger

Senior Alyssa Simmons

Bronze  Certificate Record Book

Junior    Taryn Miller                           Mason Miller

Intermediate    Seraphine Clark                    Rose Clark

Senior  Ana Clark

CLOVERBUD RECORD BOOKS

Ethan DeHart                        Nate Clark

 

4-H PROJECT ACHIEVEMENT CERTIFICATE

JUNIORS                             4-H PROJECTS

Kolbe Clark                           Sheep, Legos

Mason Miller                         Sewing, Beef, Market Poultry, Poultry

Taryn Miller                           Beef, Market Poultry, Poultry

 

INTERMEDIATE

Aspen Balodis                      Art

Callen Clark                          Leadership, Poultry, Creative Art, Legos

Rose Clark                            Poultry, Market Poultry, Sheep

Seraphina Clark                    Leadership

Berett Kruger                        Photography, Foods

 

SENIOR

Ana Clark                              Sheep, Market Poultry

Blaise Clark                          Market Poultry

Alyssa Simmons                   Photography

 

4-H PROJECT MEDALS

JUNIORS                                    4-H PROJECTS

Hadlee Beierle                             Beef

Eva Clark                                     Market Poultry, Poultry, Foods, Leadership, Creative Arts

Joclyn Fahlenkamp                      Market Beef, Horse

Maggie Gutierrez                         Sheep

Emmalynn Kruger                        Sheep

Wynter Lowry                               Horse

Taryn Miller                                 Horse, Sewing

 

INTERMEDIATE

Aspen Balodis                              Horse

Callen Clark                                 Market Poultry

Seraphina Clark                           Poultry, Market Poultry, Creative Arts

Ella Hartford                                Horse

Berett Kruger                               Sheep

Taleah Langfield                           Horse

Tyler Miles                                   Beef

 

SENIOR

Ana Clark                                     Leadership

Micaela Gutierrez                         Horse

Mariah Morris                               Leadership, Swine

Alyssa Simmons                          Leadership, Vet Science, Creative Arts, Dog, Clothing

 

4-H LEADERS’ COUNCIL RECORD BOOK AWARD

(Requires 90 points or above on overall record book)

JUNIOR

          Hadlee Beierle                             Joclyn Fahlenkamp

 

INTERMEDIATE

          Aspen Balodis                              Berett Kruger                     Tyler Miles

 

SENIOR

Ana Clark                                    Blaise Clark                       Alyssa Simmons

 

4-H MEMBER YEAR PINS

1 Year      Aspen Balodis

Taleah Langfield

Wynter Lowery

Tyler Miles

 

2 Year    Hadlee Beierle

Nate Clark

Ethan DeHart

Jocelyn Fahlenkamp

Ella Hartford

Emmalynn Kruger

 

3 Year   Maggie Gutierrez

Taryn Miller

 

4 Year     Callen Clark

Eva Clark

Kolbe Clark

Seraphina Clark

Mason Miller

 

5 Year     Ana Clark

Blaise Clark

Rose Clark

Berett Kruger

 

7 Year   Micaela Gutierrez

 

12 Year Mariah Morris

 

14 Year Alyssa Simmons

 

4-H SECRETARY BOOK  Gold Seal

Central Klickitat 4-H Club  &  Muttonheads 4-H Club

 

LEADER RECOGNITION

1 YEAR     Jennifer Bomberger

Laurene Eldred

Loren Meagher

Jessica Perkins

Rick Ready

 

5 YEAR      Eric Olson

 

10 YEAR       Lisa Shupe

 

15 YEAR      Martha Parsons

 

20 YEAR    Brian Shamek

 

40 YEAR    Wendy Schmid

 

Our most gracious thanks to our county awards sponsors:

  • Klickitat County Pomona Granges
  • Gunkel Family
  • Klickitat County PUD
  • Adams Elks Lodge BPOE #1868 White Salmon
  • Quarter Moon Ranch-Glenwood
  • Grace 7 Wallace Davis Memorial-Trout Lake Grange
  • Ray E Miller Family
  • Nina L Miller Family
  • Spring Creek Ag & Machinery
  • J Double Bar –Jackie Miller
  • Tim & Anita Clever
  • Bingen Eagles
  • Stuart & Lauriellen Chisholm
  • Pioneer Surveying & Engineering
  • Randy & Penny Dyche
  • Klickitat County 4-H Leader’s Council

Thank you to the McCredy Company and Bob Kindler for the awards and engraving services

A Special thank you to the Record Book and Interview judges.