Skip to main content Skip to navigation
COVID-19 and CAHNRS  We at CAHNRS are striving to limit the spread of the COVID-19 virus. Learn more at wsu.edu/covid-19

4-H at the San Juan County Fair and Auctions

Check out our 4-H exhibits and results as they update here

Congratulations San Juan County 4-H on another successful Fair and Auctions!

You all did an amazing job, virtually, in-person, and both! Thanks for sharing your skills and learning with each other and the community.

If you want to check on any judges’ comments you might have received, you can log into FairEntry to find those.

We have been busy updating our 4-H slideshow with lots of entries and ribbons, so be sure to check that out!

2021 4-H San Juan County Fair Awards & Grand Champions
  • Pierre Franklin 4-H Award of Merit: Lydia D.-W.
  • Harald Kjaargard Memorial Award: Amelia E.
  • San Juan County 4-H Leaders Council Leadership Award: Danielle A.
  • 2021 Overall High Point at the 4-H San Juan County Hybrid Fair: Moose K.
  • “Gold Medal” with 51 entries: Danielle A.
  • “Silver Medal” with 50 entries: Hailey K.
  • “Bronze Medal” with 47 entries: Moose K.
  • Island with the most entries (206): Lopez Island
  • High Point in Food Departments: Betty B.
  • High Point in Crafts & Fine Arts: Hailey K.
  • High Point in Photography: Hailey K.
  • High Point in Horticulture: Danielle A.
  • Most showmanship classes entered (6): Moose K.
  • 2021 Overall Livestock High Point: Betty B.

RABBIT:

  • Grand Champion Rabbit Showmanship (Senior): Moose K.

CAVY:

  • Grand Champion Cavy Showmanship (Intermediate): Wren O.

POULTRY:

  • Grand Champion Poultry Showmanship (Junior): Owen S.
  • Grand Champion Poultry Showmanship (Intermediate): Wren O. (virtual)/Aiden T. (in-person)
  • Grand Champion Poultry Showmanship (Senior): Roan O. (virtual)/Anwyn T. (in-person)

DOG:

  • Grand Champion Dog Fitting & Showing (Junior): Colby W.
  • Grand Champion Dog Fitting & Showing (Intermediate): Hailey K.
  • Grand Champion Dog Fitting & Showing (Senior): Moose K.

CAT:

  • Grand Champion Cat Showmanship (Intermediate): Betty B.
  • Grand Champion Cat Showmanship (Senior): Moose K.

DAIRY:

  • Grand Champion Dairy Showmanship (Intermediate): Betty B.

BEEF:

  • Grand Champion Beef Showmanship (Intermediate): Danielle A.
  • Grand Champion Beef Showmanship (Senior): Moose K.

SHEEP:

  • Grand Champion Sheep Showmanship (Junior): Nick R.
  • Grand Champion Sheep Showmanship (Intermediate): Betty B.
  • Grand Champion Sheep Showmanship (Senior): Grace E.

SWINE:

  • Grand Champion Swine Showmanship (Intermediate): Danielle A.

GOAT:

  • Grand Champion Large Goat Showmanship (Junior): Colby W.
  • Grand Champion Large Goat Showmanship (Intermediate): Kalea W.
  • Grand Champion Large Dairy Goat Showmanship (Senior): Siena T.

LIVESTOCK JUDGING:

  • Grand Champion Livestock Judging (Intermediate): Auden G.
  • Grand Champion Livestock Judging (Senior): Kaj L.

EQUINE:

  • Grand Champion Horse Showmanship (Junior): Colby W.
  • Grand Champion Horse Showmanship (Intermediate): Hailey K.
  • Grand Champion Horse Showmanship (Senior): Siena T.

EQUINE PERFORMANCE STATE QUALIFIERS:

  • Hailey K. (Intermediate)
  • Anna F. (Intermediate)
  • Audrey R. (Intermediate)

EQUINE WESTERN GAMES STATE QUALIFIERS:

  • Dylan R. (Senior)
  • Erin L. (Senior)
  • Hailey K. (Intermediate)
  • Anna F. (Intermediate)
  • Danielle A. (Intermediate)
  • Audrey R. (Intermediate)